Gabinet cochingu relacji
i coachingu seksualnego

Czym jest coaching?

Każdy z nas niekiedy boryka się z trudnościami, które go przytłaczają i blokują dalszy rozwój. Bardzo często błędnie zakładamy, że brakuje nam zasobów, aby pokonać problemy. Tymczasem te drzemią w każdym człowieku, wymagają jednak uruchomienia. Coaching pomaga do nich dotrzeć i zyskać szersze spojrzenie na zaistniałą sytuację. Umiejętnie sformułowane pytania pokazują nam różne opcje. Spośród nich wybieramy rozwiązanie, które najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby. Czym jest coaching i kiedy warto rozważyć skorzystanie z tej formy wsparcia rozwoju osobistego?

Umów spotkanie

+48 690-967-740

Na czym polega coaching?

Coaching opiera się na rozmowie, która przebiega w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania. Pytania, jakie zadaje specjalista, mają otworzyć klienta na różne rozwiązania i poszerzyć jego perspektywę. Bardzo często, gdy pojawia się problem, widzimy ograniczone możliwości jego rozwiązania. Ukierunkowana rozmowa z coachem pomaga dotrzeć do innych opcji i spośród nich wybrać najlepszą dla siebie.

Przyjmuje się, że klient jest specjalistą od swojego życia, myśli i emocji, a coach zna się na metodach, które wspierają rozwój osobisty. Dobiera je indywidualnie, przez co każda rozmowa otwiera osobę coachowaną na nowe możliwości. Pomaga jej dotrzeć do własnych zasobów i umiejętności. Lepiej poznać swoje mocne strony i wykorzystać je przy rozwiązywaniu problemu. Bardzo często coach podczas spotkania odnosi się do doświadczeń z przeszłości klienta. Wraz z nim zastanawia się, jak zastosować je w obecnej sytuacji.

Coach towarzyszy klientowi w rozwoju osobistym, ale rozumie, że każdy człowiek ma swoje racje, które zasługują na szacunek. Nie daje gotowych recept i nie usiłuje przeforsować swojego stanowiska. Zachęca klienta do kreatywnego myślenia i poszukiwania różnych rozwiązań. Pomaga mu też ustalić cele i wartości. Znając je, dużo łatwiej wybrać jedną z wielu opcji. Coaching kończy się sukcesem, gdy klient żyje w zgodzi

Coaching opiera się na rozmowie, która przebiega w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania. Pytania, jakie zadaje specjalista, mają otworzyć klienta na różne rozwiązania i poszerzyć jego perspektywę. Bardzo często, gdy pojawia się problem, widzimy ograniczone możliwości jego rozwiązania. Ukierunkowana rozmowa z coachem pomaga dotrzeć do innych opcji i spośród nich wybrać najlepszą dla siebie. Przyjmuje się, że klient jest specjalistą od swojego życia, myśli i emocji, a coach zna się na metodach, które wspierają rozwój osobisty. Dobiera je indywidualnie, przez co każda rozmowa otwiera osobę coachowaną na nowe możliwości. Pomaga jej dotrzeć do własnych zasobów i umiejętności. Lepiej poznać swoje mocne strony i wykorzystać je przy rozwiązywaniu problemu. Bardzo często coach podczas spotkania odnosi się do doświadczeń z przeszłości klienta. Wraz z nim zastanawia się, jak zastosować je w obecnej sytuacji. Coach towarzyszy klientowi w rozwoju osobistym, ale rozumie, że każdy człowiek ma swoje racje, które zasługują na szacunek. Nie daje gotowych recept i nie usiłuje przeforsować swojego stanowiska. Zachęca klienta do kreatywnego myślenia i poszukiwania różnych rozwiązań. Pomaga mu też ustalić cele i wartości. Znając je, dużo łatwiej wybrać jedną z wielu opcji. Coaching kończy się sukcesem, gdy klient żyje w zgodzie ze swoimi wartościami, osiąga wyznaczony cel i stawia kolejne kroki w rozwoju osobistym.

Jak pomaga coaching?

Coach wierzy, że klient ma odpowiednie zasoby i umiejętności, aby stawić czoła problemowi lub sięgnąć po to, czego pragnie. Aktualnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia i potrzebuje wsparcia, aby do nich dotrzeć. W coachingu zakłada się, że klient nigdy nie jest wadliwy i zawsze postępuje właściwie, ponieważ wybiera rozwiązanie, które obecnie znajduje się w zasięgu jego możliwości. Dysponuje ograniczoną wiedzą, dlatego czasem popełnia błędy i nie osiąga upragnionego celu. Zawsze jednak może poprawić jakość swojego życia, odnajdując nowe perspektywy. Coach zadaje mu różne pytania, aby ukierunkować rozmowę na poszukiwanie rozwiązania. Druga osoba często widzi więcej niż my sami. Dysponuje też innym spojrzeniem na rzeczywistość i odmiennym doświadczeniem. Coach nie wie, co jest dla Ciebie najlepsze. Tą wiedzą dysponujesz tylko Ty, ale z jego pomocą możesz udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Np. zastanawiasz się nad zmianą pracy. Obecna zapewnia stabilne zatrudnienie i wszystkie składki, ale nie daje satysfakcji i jest bardzo słabo płatna. Rozważasz założenie własnej działalności gospodarczej i pozyskiwanie klientów indywidualnych. Nie wiesz jednak, na co się obecnie zdecydować.

Coach nie powie Ci, że masz rzucić pracę, nie zachęci Cię też do pozostania w obecnej. Nie wie bowiem, co jest dla Ciebie najlepsze. Poza tym konsekwencje podjętej decyzji poniesiesz Ty. Coach zadaje Ci zatem pytania, aby ustalić, co jest dla Ciebie najważniejsze i gdzie upatrujesz największej przeszkody. 

Może się okazać, że chcesz zarabiać adekwatnie do swoich umiejętności, a na Twoje usługi istnieje spore zapotrzebowanie w branży. Masz też odłożone oszczędności, więc poradzisz sobie na własnej działalności.

Inna osoba na Twoim miejscu postąpi lepiej, gdy pozostanie jeszcze przez chwilę w obecnej pracy, bo ostatnio mocno podupadła na zdrowiu i nie ma zasobów na prowadzenie firmy. Potrzebuje też wszystkich składek.

Poufność w coachingu

Coaching to wyjątkowa usługa, która ściśle wiąże się z zaufaniem. Klient powierza specjaliście swoje problemy i najskrytsze sekrety. W związku z tym zgodnie z polskim prawem coach jest zobowiązany do zachowania poufności. Nie może nikomu wyjawiać żadnych informacji powierzonych mu przez klienta, jeśli ten nie wyrazi na to wyraźnej zgody. Zyskujesz w ten sposób gwarancję, że Twoje tajemnice nie wyjdą poza gabinet.

Jakie problemy pomaga rozwiązać coaching?

Coaching wspiera rozwój osobisty na różnych poziomach. Można go wykorzystać w życiu prywatnym i zawodowym. Life coaching warto rozważyć, gdy:

Jakie cele pomaga osiągnąć coaching?

Coaching wspiera rozwój osobisty na różnych poziomach. Można go wykorzystać w życiu prywatnym i zawodowym. Life coaching warto rozważyć, gdy:

  • chcesz budować lepsze relacje z innymi ludźmi,
  • chcesz popracować nad stawianiem granic i asertywną komunikacją swoich potrzeb,
  • pragniesz nauczyć się regulować emocje, aby te Cię nie przytłaczały i nie powstrzymywały przed działaniem, które przekłada się na rozwój osobisty,
  • zależy Ci na konsekwentnym dążeniu do celu, bo obecnie często się poddajesz i rezygnujesz z dalszych działań,
  • chcesz nawiązać lepszy kontakt ze swoimi potrzebami i celami. 

Dobry coach – po czym go rozpoznać?

Czy ten coach jest dobry? Po czym poznać, że ze swoimi trudnościami i celami zgłosiliśmy się do odpowiedniej osoby? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zostaną poniżej pokrótce omówione.

  1. Dobry coach szanuje granice swojego klienta i ich nie przekracza. Nie pozwala sobie na nieproszony dotyk czy spoufalanie. Nie nalega na odpowiedzi, gdy klient nie czuje się gotowy do ich udzielenia.
  2. Empatia stanowi atut dobrego coacha. Dzięki niej specjalista potrafi postawić się na miejscu klienta i zrozumieć jego decyzje.
  3. Szanuje poglądy i wartości swojego klienta. Nie kwestionuje jego wyborów i nie poddaje ich krytyce. Zdaje sobie sprawę, że każdy z nas jest inny i podejmuje najlepsze dla siebie decyzje w danym momencie, dysponując ograniczonymi zasobami.
  4. Słucha klienta ze szczerym zainteresowaniem. Aktywnie zadaje mu pytania, które ukierunkowują go na poszukiwanie zasobów i umiejętności.
  5. Dobry coach uważnie obserwuje swojego klienta, dzięki czemu dostrzega pewne mechanizmy postępowania. Następnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami w sposób empatyczny. Umożliwia to osobie coachowanej poznanie własnych wzorców reagowania i ich ocenę w kontekście użyteczności.
  6. Przykłada dużą wagę do ekologii, oznacza to, że zwraca uwagę na to, jak decyzje podejmowane przez klienta wpływają na różne systemy. Jak rzutują na jego relacje z bliskimi, współpracownikami i przyjaciółmi.
  7. Zachowuje dyskrecję i nie ujawnia osobom trzecim informacji, jakie uzyskał od klienta podczas spotkania.

Jeśli poszukujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub czujesz, że utknęłaś/utknąłeś w miejscu, zapisz się na coaching. Oferuję profesjonalną pomoc. Jestem dla Ciebie dostępny pod numerem telefonu 690967740 i adresem e-mail lukasz.m.rogucki@gmail.com. Spotkania prowadzę stacjonarnie w Katowicach, oferuję też coaching online. Mogę również udzielić Ci wsparcia drogą mailową. Pracuję 7 dni w tygodniu w godzinach od 10 do 20.

Gosia

Kilka miesięcy temu trafiłam na life coacha, Łukasza Roguckiego, z którym zaczęłam pracować nad zbudowaniem na nowo mojej osoby dzięki czemu przestałam stać w miejscu i zaczęłam się rozwijać w wybranym przeze mnie kierunku pod czujnym okiem Łukasza. Dzięki jego wskazówkom zrozumiałam jakie powinnam poczynić zmiany w życiu i zrozumiałam, że do wszystkiego dotrę małymi kroczkami. Z czystym sumieniem mogę polecić Łukasza Roguckiemu każdemu kto chce poczynić zmiany w życiu a nie wie jak się za to zabrać i potrzebuje do tego mentora

MsIsabelle

Bardzo Polecam Pana Łukasza. Z Mężem trafiliśmy parę miesięcy temu, szukaliśmy długo i trafiliśmy właśnie do Pana Łukasza. Bardzo Miły, Sympatyczny, Spokojny, umie wytłumaczyć, jaki człowiek ma problem. Dzięki Panu Łukaszowi w Naszym Małżeństwie zaczęło się Poprawiać. Bardzo Polecam

Jesswiw

Pan Łukasz pomaga nam dzięki coachingowi pracować nad naszym małżeństwem.
Pan Łukasz jest bardzo miłym oraz sympatrycznym człowiekiem daje przestrzeń
na rozmowę oraz myśli. Serdecznie polecamy Pana Łukasza, można zawsze na niego liczyć

Łukasz Rogucki

Katowice, ul. Krasińskiego 29

Od poniedziałku do niedzieli od 10:00-21:00

Call Now Button