Łukasz Marcin Rogucki - trener rozwoju osobistego, coach relacji mediator sądowy

Czy coaching dla młodzieży
to dobre rozwiązanie?

Tak, bo młodzi ludzie w okresie dojrzewania w sposób szczególny potrzebują zrozumienia, szacunku, empatii i wsparcia. Wielu z nich przykłada dużą wagę do zachowania prywatności i uczy się wyznaczania granic, dlatego zależy im na dyskrecji, jaką zapewnia coach młodzieży. Specjalista to nie rodzic, więc łatwiej się przed nim otworzyć. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, więc nie może nikomu ujawnić przebiegu rozmowy i powierzonych mu tajemnic. Coach młodzieży zapewnia nastolatkom partnerską i równorzędną relację. Traktuje ich jako specjalistów od swojego życia. W jakich obszarach może okazać się przydatny coaching młodzieży?

Umów spotkanie

+48 690-967-740

Okres dojrzewania i związane z nim wątpliwości nastolatków

W życiu młodych ludzi zachodzi szereg zmian. Dojrzewają nie tylko w sensie fizycznym, ale również emocjonalnym. Burza hormonalna, jaka zalewa ich organizm, rzutuje na nastrój. Ich ciało się zmienia, więc pojawiają się liczne wątpliwości. Właśnie wówczas padają pytania: 

 • Czy zostanę zaakceptowany?
 • Czy spodobam się koledze/koleżance z klasy?
 • Czy zostanę zaproszony/zaproszona na randkę?
 • Czy rozwijam się prawidłowo?
 • Jak mogę pozbyć się trądziku?
 • Jak inni odbierają mnie przez pryzmat mojej zmieniającej się sylwetki?

Przebodźcowanie nastolatków – co rodzi przestymulowanie?

Współczesne nastolatki, choć mają dostęp do nowoczesnych technologii i zajęć pozalekcyjnych, coraz częściej czują się zagubione. Przed młodzieżą stawia się wiele wymagań. Młodzi ludzie mają liczne obowiązki związane ze szkołą, domem i zajęciami dodatkowymi. Niektórzy czują się przebodźcowani i zmęczeni, co odbija się negatywnie na ich zdrowiu i samopoczuciu. 

Potrzeba akceptacji rówieśniczej i początek procesu separacji

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze walka o akceptację rówieśniczą. Nagle kolega z klasy staje się ważniejszy od rodzica czy dziadka. Młody człowiek zaczyna proces separacji, który jest nieunikniony i stanowi kolejny etap rozwojowy. Powoli kształtuje swoją autonomię i buduje równorzędne relacje z rówieśnikami. Wchodzi w pierwsze związki romantyczne i bierze na siebie odpowiedzialność także za swoją sympatię. 

Wybór drogi zawodowej przez nastolatków

Nastolatki często czują się przytłoczone tym, że w tak młodym wieku przychodzi im określić drogę rozwoju zawodowego. Po VIII klasie podstawówki opuszczają jej mury i wybierają liceum, a w nim profil klasy. Od tego, na co się zdecydują, zależą ich przygotowania do matury. Wprawdzie będąc w klasie biologiczno-chemicznej, zawsze można zdawać egzamin rozszerzony z wiedzy o społeczeństwie, ale trudniej samodzielnie nadrobić zaległości. Młodzi ludzie czują się odpowiedzialni za wybór liceum i profilu klasy, ale dysponują bardzo ograniczoną wiedzą przy podejmowaniu decyzji. Nic dziwnego, że wciąż zadają sobie pytania:

 • Kim pragnę być?
 • Czy uzyskam dobre wyniki na maturze?
 • Jakie studia wybrać?
 • Co zdawać na poziomie rozszerzonym?

Pytania egzystencjalne nastolatków – co zaprząta uwagę młodych ludzi?

Nastolatki coraz częściej stają przed pytaniami egzystencjalnymi. Zastanawiają się:

 • Czy warto spędzać w pracy tyle godzin?
 • Czy potrzebuję własnego mieszkania, a może lepiej, gdy będę zwiedzać świat?
 • Jak długo będę mógł wykonywać wybrany przez siebie zawód przy obecnym rozwoju AI?
 • Czy warto mieć dzieci, gdy światu grozi katastrofa ekologiczna, a przyszłość wydaje się taka niepewna?

Z czego wynika odwieczny konflikt nastolatków z rodzicami?

Wielu młodych ludzi czuje się przytłoczonych pytaniami, na które trudno im samodzielnie znaleźć odpowiedź. Ich kora przedczołowa wciąż dojrzewa, więc nie zawsze potrafią skupić się na myśleniu o wszystkich konsekwencjach swoich decyzji. Wielu nastolatków kieruje się emocjami i jest to całkowicie uzasadnione z neurobiologicznego punktu widzenia. Niestety, ich postawa nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem rodziców, którzy zdają się nie pamiętać o własnym zachowaniu sprzed lat. 

Jak coaching dla młodzieży wspiera rozwój osobisty młodych ludzi?

Coaching dla młodzieży stanowi narzędzie wspierające rozwój osobisty młodych ludzi. Pomaga im zrealizować ważne cele osobiste, które pozostają zgodne z ich wartościami. Jak wyglądają spotkania ze specjalistą? Podczas spotkania coach młodzieży zadaje nastolatkowi pytania. Są one tak ukierunkowane, aby młody człowiek sam znalazł w sobie odpowiednie zasoby i rozwiązania. Pytania pokazują mu, że istnieją różne możliwości. Następnie dzięki kolejnym określa, które z opcji pozostają mu najbliższe i w największym stopniu wspierają jego rozwój. Coach młodzieży głęboko wierzy, że młody człowiek dysponuje wszystkimi niezbędnymi zasobami, by dążyć do wybranych przez siebie celów osobistych. Potrzebuje tylko do nich dotrzeć i wzmocnić niektóre umiejętności, aby wieść życie zgodne ze swoimi wartościami. 

Jak wygląda coaching młodzieży?

Coach wspiera nastolatka w opracowaniu planu działania i konsekwentnym dążeniu do realizacji celu. Może nim być np. dobrze zdana matura i dostanie się na wymarzony kierunek studiów, a następnie praca w wybranym zawodzie. Specjalista skłania swojego klienta do refleksji poprzez odpowiednio sformułowane pytania. Uświadamia mu tym samym, co zrobić, aby dotrzeć do celu. Coach motywuje nastolatka, pokazując mu, że wierzy w jego sukces. Towarzyszy mu w drodze ku rozwojowi osobistemu, gorąco kibicując jego zmaganiom. To wzmacnia potencjał i kompetencje młodego człowieka, który boryka się z wieloma wątpliwościami, a nierzadko zgłasza też trudności z zakresu budowania adekwatnej samooceny. 

Jak pracuje coach młodzieży?

Coach młodzieży nie powie nastolatkowi, jakie studia ma wybrać, by czerpać z nich satysfakcję, dobrze zarabiać i nie zostać wypartym przez AI. Tylko klient zna swoje mocne i słabe strony, wie, co daje mu największą satysfakcję. Osoba coachowana sama podejmuje decyzje i ponosi ich konsekwencje, ale dzięki wsparciu specjalisty szuka rozwiązań w sposób ukierunkowany i skoordynowany. Coach nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, podobnie jak każdy człowiek dysponuje ograniczoną wiedzą. Umie jednak tak formułować pytania, aby klient potrafił określić swoje cele, wartości, mocne strony i posiadane zasoby. Udzielając na nie odpowiedzi, osoba coachowana odkrywa szerokie spektrum możliwości i wybiera dla siebie najlepsze opcje.  

Coaching młodzieży w Katowicach czy online?

Nazywam się Łukasz Rogucki i jestem profesjonalnym coachem, który pracuje z młodzieżą. Czujesz się zagubiony/zagubiona? A może widzisz, że Twoje dziecko znalazło się na życiowym rozdrożu i poszukuje odpowiedzi na ważne pytania? Wspieram rozwój osobisty młodych ludzi i pomagam im uporządkować myśli. Dla swoich klientów jestem dostępny 7 dni w tygodniu od 10 do 20. Przyjmuję zarówno w gabinecie stacjonarnym w Katowicach, jak i prowadzę coaching dla młodzieży online. Istnieje także możliwość rozmowy telefonicznej lub mailowej.

Nastolatków oraz ich rodziców zainteresowanych rozwojem osobistym zapraszam
do kontaktu pod numerem telefonu 690967740 i adresem e-mail lukasz.m.rogucki@gmail.com.

Bibliografia
Zubrzycka-Nowak M., Rybczyńska K., Monostori S.; Czym (nie) jest coaching? Prawdy i mity o coachingu; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010

Gosia

Kilka miesięcy temu trafiłam na life coacha, Łukasza Roguckiego, z którym zaczęłam pracować nad zbudowaniem na nowo mojej osoby dzięki czemu przestałam stać w miejscu i zaczęłam się rozwijać w wybranym przeze mnie kierunku pod czujnym okiem Łukasza. Dzięki jego wskazówkom zrozumiałam jakie powinnam poczynić zmiany w życiu i zrozumiałam, że do wszystkiego dotrę małymi kroczkami. Z czystym sumieniem mogę polecić Łukasza Roguckiemu każdemu kto chce poczynić zmiany w życiu a nie wie jak się za to zabrać i potrzebuje do tego mentora

MsIsabelle

Bardzo Polecam Pana Łukasza. Z Mężem trafiliśmy parę miesięcy temu, szukaliśmy długo i trafiliśmy właśnie do Pana Łukasza. Bardzo Miły, Sympatyczny, Spokojny, umie wytłumaczyć, jaki człowiek ma problem. Dzięki Panu Łukaszowi w Naszym Małżeństwie zaczęło się Poprawiać. Bardzo Polecam

Jesswiw

Pan Łukasz pomaga nam dzięki coachingowi pracować nad naszym małżeństwem.
Pan Łukasz jest bardzo miłym oraz sympatrycznym człowiekiem daje przestrzeń
na rozmowę oraz myśli. Serdecznie polecamy Pana Łukasza, można zawsze na niego liczyć

Łukasz Rogucki

Katowice, ul. Krasińskiego 29

Od poniedziałku do niedzieli od 10:00-21:00

Call Now Button